Co jsem dělal 17. listopoadu 1989

Že se něco 17. 11. 1989 stalo, jsem se dozvěděl ve Vsetíně až v sobotu 18. 11. 1989. V neděli večer jsme již na naší Vysoké škole Zemědělské v Brně (byl jsem ve třetím ročníku) organizovali stávkové výbory a připravovali se na velkou demonstraci na brněnském náměstí Svobody.

Po 14 dnech tvrdé práce v ulicích a přesvědčování spoluobčanů, že je nutné, abychom se všichni zúčastnili dne 27. 11. 1989 generální stávky, jsme odjeli domů se vyspat, načerpat peníze a všechny doma ubezpečit, že vývoj je nezvratný. Byla tehdy ukrutná zima. Nezapomenu na ty desítky brněnských důchodců, které nám nosily čaj, svačiny, když jsme po nocích hlídávali komunistické budovy, aby z nich nebyly vyváženy archívy. Byla to nádherná atmosféra, kdy Češi byli zase Češi!

Po návratu v neděli 2. 12. 1989 jsme se ale nestačili divit!!! Byly již zvoleny nové stávkové výbory, ze kterých vypadli ti nejaktivnější a nejradikálnější.

Spokojili jsme se s tím, že komunisti půjdou od válu a navíc nám bylo velmi trapné se snažit vyvolat nové volby stávkových výborů. Vždyť by to vypadalo, že nám jde o funkce ve výboru, nikoliv o dobrou věc.

Tady jsem udělal svou největší společenskou chybu. Z těch nových členů stávkových výborů se pak vyklubali ti největší pokrytci a kariéristé, kteří byli schopni udělat pro peníze cokoliv. A podobné změny se staly i v jiných školách a jiných výborech po celé ČR. Slušní lidé byli postupně převálcováni.

Postupně byli odstraňováni ze všech funkcí ti, co vše začali a co vše mysleli dobře, a začali je nahrazovat veksláci, komunističtí funkcionáři, kteří rychle převlékli kabát, ředitelé všeho možného a StBáci.

Dnes je společnost založena na kapitálu bývalých veksláků a bývalých struktur, které měly kontakty úplně všude. Na soudech, policii a ve všech možných podnicích. Naše nová společnost vznikla z lidí, kteří vedli tu společnost starou, navíc jim bylo umožněno vše, protože už neohrožovali socialistické státní zřízení.

A protože proběhla revoluce naprosto nedostatečně a svobodu jsme dostali prakticky zadarmo, aniž bychom se o ni pořádně přičinili, vypadá naše společnost tak, jak vypadá. Lidé rádi zapomněli, za co tehdy bojovali, a svou netečností k úpadku morálky připravili půdu k návratu komunistů a vládě agenta StB.

Do you like this post?