Ministryně financí neříká pravdu

Vzhledem k tomu, že paní ministryně Schillerová říká nepravdu nejen v Senátu, ale i v médiích, pokusil bych se vysvětlit, o čem byla dnešní diskuze s paní ministryní o rozpočtové odpovědnosti. Shrnu to velmi laicky, aby bylo vše srozumitelné pro všechny.

V souvislosti se současnou situací aktivovala Evropská komise poprvé v historii pro všechny členské země krizovou výjimku z evropského práva a Česká republika v rámci dočasného rozvolnění fiskálních pravidel mohla využít tzv. únikovou klauzuli v podobě návrhu na vyšší strukturální schodek. K danému kroku se nyní naskytly podmínky, kdy tuzemská ekonomika v uplynulých letech zažívala velmi dobré časy přebytkového hospodaření (od roku 2014 HDP meziročně rostl).

A přesně tuto klauzuli využilo Německo, o které se paní ministryně tak opírala. Jedná se o časově omezenou situaci, kdy zjednodušeně řečeno je možno vytvářet vyšší deficity státního rozpočtu po omezenou dobu a za přísných podmínek. Tuto klauzuli však naše vláda odmítla a šla si svou vlastní cestou a zcela nad rámec unijních předpisů.

Takže co po nás dnes paní ministryně chtěla?

No abychom otevřeli rozpočtové deficity ve stovkách miliard od roku 2021 až do roku 2027. To teda očekávají virovou pandemii až do roku 2027? Tímto postupem je nemile překvapena jak Evropská komise, tak i Národní rozpočtová rada a taky 33 senátorů, kteří hlasovali pro zamítnutí tohoto zákona.

Navíc zásadní otázkou je, zda by zvýšené výdaje státního rozpočtu sloužily k nastartování ekonomiky nebo jenom k předvolebnímu utrácení pro získání voličů.

Do you like this post?