Fakta k výstavbě nové nemocnice v Malenovicích

Než v pondělí krajské zastupitelstvo uvrhne náš kraj do dluhové katastrofy v pondělí harakiri, chtěl bych Vám předložit pár zdravotnických a ekonomických faktů k výstavbě nové nemocnice v Malenovicích

Hledisko zdravotní a psychologické

V případě jakékoliv další a ještě nebezpečnější epidemie neexistuje lepší ochrana před šířením nákazy po celé nemocnici než to, že nemocnice bude pavilonového typu, kdy jednotlivá oddělení jsou v samostatných budovách. A to stávající nemocnice bezvýhradně splňuje.

Je tedy třeba se vrátit k původnímu projektu stavby nové budovy ve stávajícím areálu, kdy naléhavé případy budou soustředěny do jednoho místa a ostatní pacienti budou léčeni v samostatných budovách.

Pro léčbu pacientů je mimo jiné důležitá také psychická pohoda, jejich léčbu tedy významně ovlivňuje i prostředí, v jakém se nacházejí v době nemoci. Proto je zcela jistě důležité zachovat stávající areál, jež se nachází v klidné zóně mezi řekou a lesem a jehož parková úprava poskytuje pacientům příjemný pobyt v zeleni, mezi stromy poskytujícími stín či jenom navozujícími příjemný pocit pobytu ve volné přírodě.

Nová nemocnice by se měla nacházet těsně vedle nejfrekventovanější silnice první třídy v republice, na holé pláni, kousek od hřbitova a holých polí. V takové nemocnici by si vyšli pacienti tak akorát na balkón a pod slunečník.

Hledisko ekonomické

Ekonomika v současnosti klesla o 6,5 % pod úroveň roku 2019, přitom byl letos plánován ekonomický růst ve výši 2,2 %, což je celkový rozdíl 8,5 procentních bodů oproti původnímu plánu.

Každý pokles hospodářství o jeden procentní bod snižuje příjmy státního rozpočtu o 21 mld. Kč ročně, takže letošní propad příjmů státního rozpočtu bude činit 179 mld. Kč.

Obdobný dopad bude mít hospodářský pokles i na příjmy krajů.

Stát nedá na stavbu nemocnice ve Zlíně ani korunu a ani za její stavbu nepřevezme garanci. To jsou informace přímo z vlády.

Kraj schválil dopravní koncepci na příští léta, která stojí kraj ročně o 630 mil. Kč více. V následujících letech bude mít kraj problém zajistit peníze pouze na tuto dopravní obslužnost, natož na splátky nemocnice.

Investice v podobě nové nemocnice bude představovat částku v minimální výši 12 mld. Kč.

EIB údajně přislíbila na celou stavbu úvěr ve výši 3 mld. Kč, bohužel, nikdo z kraje indikativní nabídku na financování nové nemocnice nezveřejnil, takže neznáme rizika, které banka v dané investici vidí.

Kde ale vezme kraj tu zbývající část?

Se současnou pandemií došlo i k poklesu výběru pojistného na veřejné zdravotní pojištění, takže se i zdravotnictví může začít v brzké době potýkat s nedostatkem finančních prostředků.

Nemocnice tak zcela jistě nebude schopna splácet nájem, navíc díky vysokému nájmu začne generovat roční ztráty v řádech desítek možná i stovek miliónů. Proč? Protože když je nemocnice v zisku 20 mil. Kč a najednou jí kraj začne účtovat nájem ve výši 120 mil. Kč, tak je najednou z původního zisku ztráta 100 mil. Kč (20 mil. mínus 120 mil.).

Pokud má být nová nemocnice monoblok, není vůbec řešitelné, aby se stavěla na etapy. Takovým postupem by se náklady na její stavbu ještě rapidně navýšily.

Hledisko společenské

Když jsem se snažil před týdnem zabránit ve sněmovně schválení deficitů státních rozpočtů v letech 2020 až 2026 ve výši jeden bilión korun, celá opozice včetně stran KDU-ČSL a STAN mě podporovala a snažila se svými vystoupeními zabránit této destrukci naší budoucnosti.

Stejné strany chtějí teď to samé spáchat ve Zlínském kraji. Asi ten náš kraj je něčím zasažen, když je tu vše naopak než ve sněmovně.

Závěr

Původní nemocnice je již z velké části zrekonstruována a perfektním způsobem chrání pacienty proti jakékoliv pandemii.

Nemáme dostatečné informace o tom, kolik by stála rekonstrukce nemocnice stávající. Tyto informace nemají ani krajští zastupitelé, kteří v pondělí chtějí o dalším osudu nové nemocnice v Malenovicích rozhodovat. Co víme jistě, je to, že vláda nad touto nemocnicí zlomila hůl. Za stávající situace je každý, kdo bude pro tuto nemocnici hlasovat, sebevrah. Následky jejich počínání poneseme celá léta a výsledkem bude nedostavené torzo, pokud si jej Penta nepřevezme a nedostaví pro sebe.

Pak ale nebudeme mít nemocnici žádnou, protože i pan primátor již prohlásil, že s největší pravděpodobností budou na místě původní nemocnice nové byty a poliklinika pro občany této nové čtvrti a také pro občany Bartošovy čtvrti. A to je nespíš taky hlavní důvod pro to, že musí stávající nemocnice z tohoto místa pryč. Ve Zlíně si již nikde nové byty stavět nedají. Navíc se jedná o úžasnou lokalitu v klidové zóně s perfektní stávající dopravní obslužností.

Pokud nejsou zodpovědní naši krajští zastupitelé v době současné, poženeme je k jejich odpovědnosti v budoucnu, k zodpovědnosti nejen politické, ale i trestní, neboť v současné době za stávající ekonomické situace je zcela jasné, že stavět novou nemocnici bez podpory státu je naprostý hazard.

Co dnes pacienti nejvíce potřebují? Klid a jistotu. A tu nebudou mít díky tlakům hejtmana, díky klientelistickému vedení nemocnice, které nedbá na to, aby jejich zaměstnanci byli ve své práci spokojeni a tuto spokojenost dále přenášeli na zaměstnance, ale které si řeší pouze své osobní zájmy. Proč se neprováděly testy ve zlínských laboratořích, které byly na testování připraveny, a vzorky se vozily do Olomouce, odkud pochází současné vedení? Podobných otázek kolem stavby, ale i chodu nemocnice jsou desítky.

Vše je výsledkem toho, že v čele kraje je člověk bez zkušeností z běžného každodenního života, který žije ve své politické ulitě, opojen vlastními skvělými volebními výsledky. Člověk, který se schoval, když pandemie vypukla a čekal, až za něj problémy kraje vyřeší vláda nebo někdo jiný. Člověk, který nikdy nic nevybudoval pro jiné z vlastních peněz, ale který vždy uměl pouze rozhazovat z peněz obecních, či peněz státu.

Do you like this post?