Další nemorální návrhy zákonů

Do Senátu nám dorazila série naprosto nemorálních zákonů, které stavějí proti sobě skupiny občanů naší republiky. Stát místo toho, aby kompenzoval ztráty přímo vzniklé v důsledku opatření, která přijal, přenáší tyto povinnosti na fyzické či právnické osoby.

Na včerejším jednání jsme projednávali zákon, který má chránit nájemce bytů před tím, aby jim pronajímatelé nemohli dát výpověď z nájmu, pokud nebudou do 31. 7. 2020 platit nájemné. Toto nájemné pak musí doplatit do 31. 12. 2020.

Naprosto nesmyslný zákon. Nájemce vůbec neochrání, protože neodsouvá splatnost, takže pronajímatel se může domáhat nezaplaceného nájemného u soudu, navíc nájemce musí toto nájemné doplatit do 31. 12. 2020, takže nevím, kde na to vezme, když už dnes vyčerpal všechny rezervy, a proto neplatí nájem, takže až začne pracovat, bude rád, když svůj život zase dostane do starých kolejí, natož aby zaplatil nájem za 5 měsíců zpětně. Stát možná přispěje na nájem formou dávek na bydlení, ale podmínkou je, že nájemce má nájem zaplacen. Takže peníze půjdou nejdříve nájemci a pak je teprve dostane pronajímatel.

Pronajímatelé jsou ale úplně stejní lidé jako nájemci, jsou také občany naší republiky. Proč je tedy stát nutí, aby se dobrovolně na 10 měsíců vzdali příjmů? Tady je vidět zvrácenost uvažování této vlády. Nájemci platit nájem nemusí a pronajímatelé to musí strpět.

Přitom řešení je naprosto jednoduché. Pokud by nájemce pronajímateli prokázal, že nájem nemůže platit z důvodů opatření přijatých vládou, pronajímatel tento nájem nájemci odpustí, prokáže to státu a stát mu tento nájem "proplatí"! A je vyřešeno vše, účinné a primitivní řešení. Pronajímatel má peníze a nájemce je ochráněn, protože nemusí balík nájmů doplácet zpětně. A jdeme dál, jakoby se nic nestalo.

Ale to by museli zákony tvořit lidé přemýšlející, paní ministryně ani nepochopila, co tím myslím, když jsem toto řešení přesně popsal.

Avšak víte, co je největší perlička? Ten celý zákon je nakonec úplně k ničemu kvůli chybě, kterou neodhalila ani sněmovna. Zákon má totiž chránit nájemce, kteří se dostali do nouze kvůli opatřením státu vyhlášeným podle podle § 69 odst. 1 písmo b) zdravotnického zákona. Ale podle tohoto paragrafu nebyla vyhlášena vůbec žádná opatření, takže by se zákon vztahoval pouze na období od 12. 3. do 24. 3., kdy byla opatření vyhlášena podle krizového zákona. To nevymyslíš!!!

Vláda tak dělá špatné zákony nejen věcně a obsahově, ale není schopna ten paskvil udělat dobře ani po formální stránce.

Zákon jsme nakonec schválili s množstvím pozměňovacích návrhů.

Naše ekonomika je jako loď, která rychle klesá ke dnu, neboť stát nadělal do jejího trupu svými opatřenými desítky děr. Chaos, který pak na palubním můstku nastal, ale vede k tomu, že generalita velící lodi záplatuje v trupu jenom ty nejmenší díry, které jsou nejblíž palubám, protože jsou nejvíce vidět. Pasažéři jsou tak uklidněni, protože vidí nějakou činnost. Ty největší trhliny, které loď táhnou nejvíce ke dnu, ale opravit nehodlá. Tak to vypadá, když velkou loď svěříte amatérům bez zkušeností a svědomí.

Do you like this post?