Občany ve Valašském Meziříčí trápí situace ohledně chemičky DEZA

Občané Valašského Meziříčí se na mne obrátili s prosbou o pomoc s medializací celé věci a šířením dopisu, který za občany EU zaslala paní Muchová, zakladatelka iniciativy „DEZA NENÍ BEZVA“.

Tento týden bude Evropská agentura pro chemické látky rozhodovat o prodloužení výjimky Valašsko-Meziříčské chemičky DEZA pro výrobu ftalátu DEHP.
Chemička DEZA tuto vysoce toxickou látku vyrábí už desítky let a v současné době je jejím největším evropským producentem.

DEHP patří ke skupině ftalátů, organických sloučenin, které se používají jako změkčovadla plastických hmot. Uplatňují se zejména při výrobě PVC – plastovým výrobkům propůjčují měkkost, průhlednost, odolnost i další vlastnosti. DEHP můžeme nalézt v podlahových krytinách, obalových materiálech, obuvi nebo zdravotnických potřebách, ale také v hračkách či předmětech, které děti používají.

DEHP je látka vysoce toxická, chemické přípravky obsahující více než 0,5% DEHP musí být označeny jako jedovaté. Dle vědců může způsobovat například poruchy vývoje mužských pohlavních orgánů, snížení plodnosti a vývojové vady novorozenců.

Evropská unie tento ftalát zařadila na index nebezpečných látek ohrožujících lidské zdraví jako jednu z prvních látek. V roce 2004 byl odsouhlasen zákaz výroby této jedovaté látky s tím, že nejpozději k 7. červenci 2020 má být také ukončena její výroba v celé Evropské unii.

I přes tento zákaz si společnost DEZA z Valašského Meziříčí vyjednala jako jedna ze dvou firem v celé EU výjimku, přičemž aktuálně žádá o její prodloužení na další 4 roky. Přitom je podle dostupných statistik již v tuto chvíli zřejmé, že společnost DEZA vypouští nejvíce reprotoxických látek v celé České republice.

Situace si všiml zpravodajský server Politico, podle něhož firma prodlužuje výrobu toxické látky prostřednictvím právních obstrukcí, jak tvrdí ekologické neziskové organizace.

Není žádným překvapením, že DEZA patří do holdingu Agrofert a můžeme tak pouze spekulovat, zda premiér Babiš opět nevyužije svého vlivu pro prosazení výše zmíněné výjimky.

 

Do you like this post?