Vystoupení v Otázkách Václava Moravce

V neděli 6.10 jsem byl hostem Otázek Václava Moravce. Společně s ministryní financí Alenou Schillerovou a bývalým guvernérem České národní banky jsme řešili návrh rozpočtu na rok 2020.

Celý rozhovor si můžete pustit zde -https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/219411030501006/?fbclid=IwAR2muAHSTNyh1mTI4lGUW7fvRs3mvznQBtk-TAKZ3MxtfiPy_my1dfANzpM

Z debaty bych chtěl především vypíchnout jednu důležitou zavádějící informaci Aleny Schillerové. Neustále opakovala, že veřejné finance jsou dlouhodobě přebytkové. Tím je myšleno, že do celkových veřejných financí se zahrnují i výsledky rozpočtů municipalit (obcí, krajů).

K tomu položil Zdeněk Tůma Aleně Schillerové jasnou otázku: To budete ty přebytky v obcích a krajích čerpat do státního rozpočtu? Odpověď zněla ne‼️ Takže oddělme státní rozpočet od rozpočtů krajských a obecních, protože státní rozpočet je samostatnou kapitolou, která nečerpá přebytky z ostatních rozpočtů. Spojování těchto dvou věcí dohromady je velmi nebezpečnou demagogií ‼️ Tady by si měl každý občan této země uvědomit, že si zde současná vláda velmi nebezpečně zahrává s naší budoucností 😞 Rozpočty by měly být připraveny na budoucí propad ekonomiky a ne být v deficitu i v době, kdy máme pořád hospodářský růst, i když jeho predikce na příští rok je už jen 2,2 %.

Jednoduše řečeno, když se daří, máme šetřit i na horší časy...

Do you like this post?