Kolik podnikatelů skončilo v minulém roce?

Stát by měl podnikatelům vytvářet co nejlepší možné podmínky. Měl by fungovat jednodušše a efektivně. Měl by poskytovat servis, ne představovat zátěž.

Pokud se podíváme na údaje Statistického úřadu o vývoji zaměstnanosti za čtvrté čtvrtletí roku 2019, zjistíme, že meziročně klesl počet podnikatelů (sebezaměstnaných) o 15,8 tis., především v důsledku snížení počtu podnikatelů se zaměstnanci (tedy zaměstnavatelů), když v roce 2018 naopak vzrostl i počet podnikatelů se zaměstnanci o 4,7 tis. Naopak v předešlém roce počet podnikatelů bez zaměstnanců zůstal prakticky na úrovni 4. čtvrtletí 2017.

Pokles počtu podnikatelů o 15,8 tis. za rok 2018, zejména těch se zaměstnanci je alarmující a ukazuje na to, že překážky, které stát podnikatelům neustále klade, každý nepřekoná a vzdá to. Vždyť represe ze strany finanční správy, kdy se kontroluje hlava nehlava s cílem doměřit daň, zná každý, avšak i další orgány se domnívají, že častějšími kontrolami předejdou čemukoliv. Nepředejdou a výsledek vidíme sami. 15,8 tis. ukončených firem není zanedbatelné číslo. Ale kdo by chtěl pořád trpět kontroly ze strany finančních úřadů, živnostenských úřadů, inspektorátů práce, ČOI, SZPI, celních úřadů a dalších? To už vydrží ty nejotrlejší povahy, nebo ti nejbohatší, kteří si na tyto věci mohou najmout odborníky, aby je zastupovali. Stát dnes neprovádí prevenci, ale pouze čistou represi, kdy za vše ukládá drakonické pokuty (viz kontrolní hlášení, EET a další). Pod záminkou ochrany všech se do zákonů dostávají stále vyšší pokuty, neustále sílí represe, ostatně ve věci krácení daně jsou ukládány mnohem vyšší trest odnětí svobody, než je tomu u zabití či u znásilnění a týrání. Stát podnikatele neustále zastrašuje, což nevytváří pro podnikání příznivé podmínky. Navíc vymahatelnost práva v tomto státě je rovněž katastrofální díky dlouho trvajícím soudním sporům. Nelze se tedy divit, že zahraniční korporace odlévají své zisky do zahraničí místo toho, aby je investovaly zpět v ČR. Kromě příznivých podmínek pro podnikání tu navíc chybí infrastruktura, na kterou jsou ze zahraničí zvyklí. Nelze se tedy divit, že i podnikatelé se zaměstnanci ukončují svou činnost.

Do you like this post?