Pozvánka na dětský festival řemesel!

Rozhodl jsme se sám financovat následující úžasnou akci, kterou celou vymyslela, zorganizovala a připravila Věra Stojarová, předsedkyně spolku Inspirace Zlín, z.s

Ve Zlíně proběhne první ročník netradiční akce - Dětského festivalu řemesel. Akce pro rodiny s dětmi se uskuteční ve zlínském zámku od 19. do 20. října, od 9 do 18 hodin. Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější manuální profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna. Rukodělné dílny doplní prezentace dalších profesí, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů. Děti si vyzkouší například práce zednické, drátenictví, základy mechanické konstrukce, šití a vyšívání, vaření, obkládání, práci se dřevem, modelářství, návrhářství oděvů, knihtisk a další řemesla.


„Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče. Děti si svou budoucí kariéru ani nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť. Je velmi důležité postupně nové generace přesvědčit, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé. A jsem přesvědčena, že k tomu děti musíme vést už od útlého věku. To je smysl akce, která bude ve Zlíně poprvé a troufám si říct, že tento formát nemá zatím v Česku obdoby,“ říká Věra Stojarová, organizátorka Dětského festivalu řemesel.

Dětského festivalu řemesel se zúčastní také místní střední školy. Jednou z nich je Střední průmyslová škola polytechnická - Centrum odborné přípravy ze Zlína. Tato škola nabízí mnoho zajímavých oborů. Některé se bude snažit představit těm nejmenším velmi zajímavou a hravou formou. Děti si na Festivalu vyzkouší např. obory Reprodukční grafik pro média, Strojírenství, Elektrotechnika nebo Design výrobků. Další školou je Střední škola oděvní a služeb Vizovice. Pro malé návštěvníky chystají stanoviště „Malý fotograf“, „Kouzlíme s vlásky“, „Navrhujeme šaty pro maminku“ a dojde i na první pokusy s líčením. Právě ukázkou nejrůznějších studijních oborů si rodiče s dětmi vyzkouší tyto zajímavé aktivity přímo v praxi a samozřejmě hravou formou.

Kutilství hrálo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupná a touha po nich vedla k tomu, že si je kutilové amatérsky vyráběli. Zejména v 70. a 80. létech 20. století platilo okřídlené rčení o zlatých českých ručičkách. Toto je však dnes téměř minulostí. Doba je jiná a je nutné začít s popularizací řemeslné práce už u těch nejmenších dětí. A především - představit je poutavou a zábavnou formou.

"Neuvěřitelně si vážím tohoto projektu. Já své děti vedu k manuální práci na naší zahradě a na opravách domu, případně aby něco tvořily v naší dílně. Ale každý takové podmínky doma nemá, proto je třeba podporovat projekty, které umožní rozvoj manuální zručnosti a dalších dovedností všem. Proto jsem se rozhodl jej celý financovat a proto i za něj upřímně děkuji," sdělil Tomáš Goláň, senátor Parlamentu České republiky.

Do you like this post?