Projev v PSP ČR ohledně žaloby na prezidenta

V rámci projednávání žaloby na prezidenta republiky jsem vystoupil v Poslanecké sněmovně, abych poslancům vysvětlil, proč by žaloba měla putovat před Ústavní soud.

Celý obsah mého závěrečného vystoupení:

Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci.

S velkým zájmem jsem si vyslechl všechna vystoupení. Chtěl bych na všechna reagovat jedním způsobem. Byla tady hodně řečeno, bylo tady hodně útoků. Hodně útoků bylo na pravicové strany, které sedí na pravé straně, že si něco vymyslely a že to je nějaký jejich politický boj. Jediný, kdo to vymyslel, jsem byl já. Já jsem řekl, že po tom, co prezident vytvářel tlak na bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu doktora Baxu, budu v Senátu iniciovat debatu o tom, aby vznikla žaloba za velezradu (tehdy jsem to pojmenoval špatně). Byl jsem upozorněn, že velezrada se na tento čin nedá použít, takže ta klasifikace přešla na hrubé porušení Ústavy.

Já nejsem příznivcem žádné strany a pan Faltýnek řekl, že ví, odkud vítr vane, protože jsem řekl, že chráním především sociální demokracii. Spousta lidí ví, že jsem před asi dvěma lety napsal, že přeji sociální demokracii, aby skončila na smetišti dějin, takže to asi nebude ten hlavní důvod proč jsem tu žalobu inicioval. Ta žaloba není vedena na Miloše Zemana jako osobu. Je vedena na to, jakým způsobem vykonává svůj prezidentský úřad. Ta žaloba má chránit i budoucí vlády. Podívejme se do budoucna. Za tři a půl roku bude nový prezident. Tento prezident se možná bude snažit ještě více přiklonit parlamentní systém k systému prezidentskému, jak to dnes naklání prezident Zeman. A věřte, že to mohou být strany ANO, ČSSD a další dnes podporující vládu, které budou tímto prezidentem bity, omezovány a bude docházet k porušování Ústavy v jejich neprospěch.

A věřte, že pokud budu senátorem, tak budu i na vaši podporu iniciovat takovou žalobu na prezidenta republiky. Všechny ty pravicové strany jste napadly naprosto neprávem. Já jsem byl ten, kdo je přesvědčoval v Senátu, že je třeba něco udělat. A proč? Protože mám tři syny a mám nějakou budoucnost. Nejsem schopen vidět pouze na konec svého mandátu, který končí příští rok na podzim. Jsem schopen vidět mnohem dál. A já Vám chci říct, že vy byste měli také vidět mnohem dál. Protože se to týká každého z nás. Nedávno mi jeden můj kamarád spolužák z vysoké školy řekl, tu moc, kterou teď mám, že to musí být adrenalin. Já jsem tomu vůbec nerozuměl. Pro mě je moc obrovská odpovědnost. Je to pro mě někdy i hrůza, abych nerozhodl špatně. Studuji všechny zákony, abych o nich dobře hlasoval. Pro mě je moc pouze odpovědnost. A odpovědnost jsou schopni unést ti, co se nebojí. Ale tady jsme viděli útoky lidí, kteří se báli. Kdo útočí? Kdo křičí? Kdo kope? Ten, kdo se bojí! A někteří se báli.

Přitom jsem celou debatu uvedl tím, zkusme o tom mluvit věcně, probírejme žalobu, probírejme jednotlivé body a bavme se o tom co Senát udělal dobře a co špatně. Senát žalobu neuměl udělat jinak. Nikdo tu žalobu nedělal nikdy, neexistuje precedens, neexistuje vzor. Neexistuje nic, čeho se Senát mohl chytit.

Senát se snažil s nejlepším vědomím a svědomím vypracovat něco, co by bylo přijatelné i pro vás a co by tady sloužilo jako jakýsi vzor pro budoucnost. V tomto směru si myslím, že Senát odvedl výbornou práci a že si vůbec nezasloužil ty útoky, které tady na něj zazněly. Myslím si, že každý by měl hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.  Ale pokud jsem tady kritizoval některé útoky, tak musím říct, že i od některých odpůrců žaloby tady zazněly výborné argumenty a vystoupení, jako od paní Valachové, čehož si velmi vážím, protože to byla odborná diskuze. I ze strany paní Gajdůškové, která řekla, proč bude hlasovat proti bez toho, aby k tomu přitáhla politiku a jakékoliv narážky na účelovost a napadala opozici či případně senátory.

Závěrem prosím všechny, aby se zamysleli nad tím, kdy budeme mít podobnou příležitost si něco do budoucna nastavit. Já si myslím, že nyní nastala vhodná doba.  A na základě toho Vás všechny prosím, abyste tuto žalobu podpořili.

Do you like this post?