O stávce učitelů

Učitele plně v jejich stávce podporuji a přál bych jim do budoucna více odvahy a doporučil jim příště stávku vícedenní, možná by si lidé pak lépe uvědomili, jak jsou učitelé pro naši společnost nepostradatelní.

Dnes jsem celý den poslouchal ve veřejnoprávních médiích převážně to, jaké katastrofální dopady bude mít zítřejší stávka učitelů na rodiče dětí, kteří se nebudou kvůli své pracovní vytíženosti moci postarat o své potomky.

Analýz, proč zítřejší stávka nastane, však bylo všude po skrovnu.

Proč tedy učitelé stávkují?

Původní slib navýšení platů daný premiérem ve výši 15 % (později 10 % do tarifů a 5 % do ostatních nadtarifních složek), tento změnil svým prohlášením ze dne 30. 10. 2019 tak, že do tarifních tříd a stupňů budou navýšeny finanční prostředky o 8 % a o 2 % do ostatních nadtarifních složek, tedy celkově o 10 %.

Ano, rozpočet je úplně na mizině, proto se musí šetřit, kde se dá, takže učitelé jsou první na řadě, neboť mají tu smůlu, že nejsou voličskou základnou vládních stran. A na těch se prostě šetřit může, neboť u učitelů má vládní ANO a ČSSD voličů mnohem méně než u jiných vrstev obyvatelstva, takže u nich o své voliče přijdou minimálně.

Když vidím, kolik peněz se utrácí za nesmysly jako je EET, které vůbec nefunguje, kolik finanční správa živí zbytečných úředníků na Krajských finančních úřadech, které v současnosti neplní žádnou funkci a kolik zbytečných úředníků, celých odborů, či sekcí je na jednotlivých ministerstvech, tak si myslím, že kdyby někomu opravdu záleželo na budoucnosti našich dětí, které jsou tím nejcennějším, co máme, určitě by peníze na slíbené navýšení platů pro učitele našel. Ale taková naše vláda není, tu budoucnost tohoto národa prostě nezajímá.

Když jsem řekl A, musím říct i B.

Byl bych moc rád, kdyby se učitelé a školy v budoucnu začali zapojovat do nových vzdělávacích procesů, abychom přizpůsobili dnešní školství podmínkám 21. století. Učit chybou a ne trestem. Vím, že je to běh na dlouhou trať, ale na této trati chci zůstat až do konce svého života. Nic lepšího po sobě člověk nemůže zanechat než spokojené a vzdělané děti, které jsou výsledkem reformovaného státního školství. Ano, statní školství musí být základem vzdělanosti tohoto národa. Měli bychom se společně zamyslet, jak něco změnit, neboť důvodem, proč mladí odchází ze školství nebo do něj absolventi vůbec nenastoupí, nejsou jenom nízké platy.

K této problematice pak připravujeme panelovou diskuzi v Senátu pravděpodobně dne 4. 2. 2020 (čekáme na potvrzení termínu), kdy účast přislíbili přední odborníci na vzdělávání v ČR včetně ministra Plagy. Pozvánky pak rozešleme včas všem ředitelům škol. Každá změna, když je provedena odspodu, má větší účinnost a dosah než direktivní opatření přicházející shůry. A právě nadšení pro tyto změny bychom chtěli v účastnících zapálit.

Do you like this post?