Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Naše ambice dosahují rozměrů, ke kterým Senát nebyl založen, kritizuje senátor 10. 06. 2021 • 1,6 min. čtení

Naše ambice dosahují rozměrů, ke kterým Senát nebyl založen, kritizuje senátor

S překvapivě kritickými slovy na adresu Senátu vystoupil ve čtvrtek při jednání horní komory parlamentu senátor Tomáš Goláň, předseda ústavně-právního výboru. „Naše ambice dosahují rozměrů, ke kterým Senát nebyl založen,“ řekl při jednání o úpravě občanského právního řádu a pravidel exekucí člen senátního klubu ODS a TOP 09.

„Není možné, aby Senát dával do pořádku právní normy, které se zásadním způsobem nepovedly v Poslanecké sněmovně, a často ne vinou vlády, ale vinou komplexních pozměňovacích návrhů. Proto je na místě, abychom příště zákony podobného typu zamítali a ne je filosoficky celé předělávali,“ prohlásil Goláň. 

Kritizoval, že z jednání o zákonech ve Senátu se stalo „čtvrté čtení“ zákonů, které přišly z Poslanecké sněmovny. „Je na čase, abychom si uvědomili, jakou Senát má funkci,“ vybídl kolegy předseda ústavně-právního výbor horní komory parlamentu.

Upozornil, že Senát má omezené možnosti i čas na posouzení zákonů. Senát má 30 dnů na projednávání zákonů, který mu pošlou.

„Na celém zákoně pracovali všehovšudy dva, maximálně tři lidé a jeden legislativec. Měli jsme na to 14 dnů. Naše ambice dosahují rozměrů, ke kterým Senát nebyl založen,“ řekl Goláň.

„Pokud budeme mít 50 lidí v legislativním oddělení a lhůtu na projednání tři roky, tak jako tomu bylo ve Sněmovně, tak ano, tak měňme zákony, měňme filosofii a měňme způsob, jak Senát bude jednat. Jsou nám předkládány pozměňovací návrhy z Poslanecké sněmovny, které neprošly, takže skutečně se stáváme čtvrtým čtením,“ prohlásil v nezvykle kritickém vystoupení k Senátu na to, že s ním přišel právě sám senátor.

Situaci označil za naprosto neúnosnou. Pokud má Senát pracovat tak, jak byl původně postaven, má zákony, k nimž má výhrady, zamítnout, nebo má v zásadě opravovat legislativně technické chyby.

Zatímco v Senátu dominují opoziční strany, ve Sněmovně fungovaly v tomto volebním období dvě různé většiny, které rozhodovaly, jak dopadnou klíčová hlasování – jedna vládní (ANO a ČSSD s pomocí tolerujících komunistů) a druhá alternativní (ANO, KSČM, SPD). 

ZASTAVOVÁNÍ BEZVÝSLEDNÝCH EXEKUCÍ SE MÁ TÝKAT I STARŠÍCH PŘÍPADŮ, PŘEJE SI SENÁT

Senát se ve čtvrtek nakonec shodl, že zastavování dlouhodobých bezvýsledných exekucí by se mělo týkat i starších případů a novelu občanského soudního řádu vrátil poslancům.

Část senátorů usilovala také o zavedení určité krajské teritoriality exekutorů. 

„Musím se držet programového prohlášení vlády a nemohu koketovat s nějakou teritorialitou,“ odmítla to ministryně spravedlnosti Marie Benešová. A teritorialita exekutorů v Senátu neprošla.

Autor: Josef Kopecký

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senat-projednavani-zakonu-kriticke-vystoupeni-golan-ambice-upravovat-zakony.A210610_103825_domaci_kop