Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Pracovní cesta ÚPV do Mexika 05. 06. 2022 • 3,0 min. čtení

Pracovní cesta ÚPV do Mexika

Tento týden proběhla pracovní cesta Ústavně-právního výboru do Mexika, která se uskutečnila na pozvání našeho velvyslance v Mexiku, abychom uctili 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Mexikem a 80. výročí vypálení obce Lidice.

V rámci nabitého čtyřdenního programu jsme navštívili Senát mexického kongresu, kde nás přivítala přímo předsedkyně horní komory, paní Olga Sánchez Cordero. I to, že předsedu ÚPV Senátu PČR přijme přímo samotná předsedkyně Senátu Spojených států mexických, která je protokolárně postavena mnohem výše, jasně ukazuje na to, jaké vážnosti se naše krásná země v Mexiku těší.

Dále byla přítomna i předsedkyně zahraničního výboru, paní Gabriela Benavides Cobos a předsedové výboru ústavního a výboru právního, pan Oscar Eduardo Ramírez Aguilar a pan Navor Alberto Rojas Mancera.
 
Vedli jsme debatu o modernizaci generální smlouvy připravovanou mezi Mexikem a EU, o parlamentních systémech obou států a také o válce na Ukrajině. Debata se protáhla oproti předepsanému protokolu o celou hodinu.
 
Byli jsme překvapeni (vzhledem k oficiálnímu rezervovanému postoji Mexika k Rusku), že většina senátorů hodnotila válku stejně jako my v Evropě, tedy jako akt agrese Ruska vůči Ukrajině.
 
Paní předsedkyně Senátu mexického kongresu, Olga Sánchez Cordero, je v politice již 55 let a v rámci soukromých rozhovorů mi sdělila, že byla velmi aktivní v rámci studentských demonstrací, které proběhly v Mexiku v roce 1968 proti vládě jedné strany. Tyto události byly inspirovány naším Pražským jarem 1968. 
 
Má stejně starou dceru, jako jsem já a oba sdílíme velmi podobné společenské hodnoty.
 
Byla první notářkou v Mexiko City, soudkyní Nejvyššího soudu (v Mexiku zastává i funkci Ústavního soudu), byla jako první žena ministryní vnitra a několikrát navštívila i ČR.
V roce 2014 byla uvedena do Mezinárodní síně slávy Mezinárodního fóra žen. Bylo pro mě velkou ctí strávit s touto úžasnou ženou čas navíc.
 
Poté jsme se přesunuli do Poslanecké sněmovny mexického kongresu, který má 500 poslanců, z nichž 300 je voleno přímo a zbývajících 200 je přiděleno podle výsledků voleb. V době zasedání v této budově pracuje přes 5 000 lidí.
 
Ve Spojených státech mexických mají obě komory stejnou váhu, tedy jedna komora je proti druhé revizní. Jedna komora totiž nemůže přehlasovat komoru druhou, jak je tomu v ČR. Tento systém vznikl v Mexiku již v polovině 19. století.
 
Zde nás přivítal předseda zahraničního výboru, pan Alfredo Femat Banuelos a paní předsedkyně skupiny přátel ČR vytvořené v rámci sněmovny, paní Rosangela Amairany Pena Escalante a dalších pět poslanců Poslanecké sněmovny mexického kongresu.
Je zde třeba také zmínit, že v obou komorách je přesně polovina žen a polovina mužů, aniž by to vyplývalo z nějakého zákona. Je vidno, že ženy jsou v Mexiku politicky aktivnější než v ČR.
Hlavním tématem byly vzájemné vztahy obou zemí a opět modernizace globální smlouvy uzavřené mezi Mexikem a EU již v minulosti. Na tomto má mexická strana eminentní zájem
Slovy Viva Republica Czecha, VIVA Mexiko jsme ukončili celá jednání.
 
Další den jsme vyrazili do kanceláře Vysoké komisařky OSN pro lidská práva a poté proběhne slavnostní inaugurace výstavy ke 100. výročí diplomatických vztahů ČR a Mexika v historické budově Ministerstva zahraničí Spojených států mexických.
 
Ve středu 1. 6. jsme strávili den návštěvou Teotihuacánu a Baziliky Sv. Marie Guadalupské, večer jsme se potom setkali s delegací s českou krajanskou komunitou.
 
Vrcholem celé pracovní cesty byl slavnostní akt k připomenutí 80. výročí Lidické tragédie, který se konal na Plaza Cívica Lidice.